O orkiestrze

Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu

Teatr Polski w Poznaniu to instytucja działająca nieprzerwanie od 1875 roku. Zdobiący fasadę napis „Naród sobie” mówi o społecznym zaangażowaniu, narodowym charakterze, dostępności dla każdego obywatela. Bogata tradycja instytucji inspiruje nowe artystyczne wyzwania związane nie tylko z działalnością teatralną, ale i z działalnością muzyczną.

Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu powstała w 2016 roku z inicjatywy dyrektora artystycznego Macieja Nowaka we współpracy z jej obecnym dyrygentem – Adamem Domuratem.

Orkiestra Antraktowa stała się też nieodłącznym elementem siedmiu produkcji teatralnych, słyszymy ją w spektaklach: „Malowany ptak”, „Hamlet/Гамлет”, „Ulisses” (reż. Maja Kleczewska), „27 grudnia” (reż. Jakub Skrzywanek), „Nana” (reż. Monika Pęcikiewicz), „Cudzoziemka” oraz „Faustus” (reż. Katarzyna Minkowska).

W 2022 roku – podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia – Orkiestra Antraktowa i Wojciech Frycz otrzymali nagrodę za wykonywaną na żywo muzykę w spektaklu „Cudzoziemka”.

Jury składzie: Maria Rößler (Niemcy), Martin Glaser (Republika Czeska), Artur Ghukasyan (Armenia), Luisa Hedo (Hiszpania), Christian Holtzhauer (Niemcy), Leman Yilmaz (Turcja), Vicențiu Rahău (Rumunia) wskazali, iż „muzyka, którą słyszymy w przedstawieniu, rodzi się w sercu opowieści i jest silnie połączona z charakterem głównej bohaterki. Dotyka nas do żywego, będąc ważnym elementem dramaturgii”.

 

W naszym Teatrze, a także w różnych przestrzeniach miejskich odbywają się również regularnie koncerty kameralne i symfoniczne.

W 2018 roku Teatr Polski w Poznaniu, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury, zorganizował otwarte koncerty osiedlowe na terenie miasta Poznania.

Z kolei w 2021, 2022 i 2023 roku, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Poznania, odbyły się trzy edycje koncertów plenerowych w zabytkowych przestrzeniach miejskich miasta Poznania. Orkiestra zabrzmiała w Parku Fryderyka Chopina, w Parku Cytadela, na Dziedzińcu Zamkowym Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania oraz na Dziedzińcu Teatru Polskiego w Poznaniu.