Czarno-biała fotografia. Kobieta o jasnych włosach wpatruje się w obiektyw. Ma na sobie białą bluzkę i czarną narzutę. Na zdjęciu: Teresa Kwiatkowska.

Teresa Kwiatkowska

Absolwentka wrocławskiej PWST.

Debiutowała rolą Ani w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa (reż. W. Kępczyński) w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Współpracowała z Teatrem Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Stworzyła niezliczoną ilość kreacji teatralnych, z których warto wymienić chociażby postać Siostry Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem” Dale Wassermana (reż. W. Adamczyk), Polly w „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta (reż. A.M. Marczewski), Ludmiły Simonow w „Rodzinie wampira” W. Sigariewa (reż. Paweł Szkotak). Jako Anna w spektaklu „Dwoje” Rona Elishy partnerowała Henrykowi Machalicy (reż. Artur Hofman). Aktorka jest artystką śpiewającą, współpracowała z Opera Nova w Bydgoszczy (rola Gołdy w „Skrzypku na dachu” J. Bocka i J. Steina).

Za kunszt aktorski była wielokrotnie nagradzana. Zdobyła m.in.: w 1983 roku nagrodę aktorską na Festiwalu Komedii i Satyry w Zagrzebiu (Chorwacja) za rolę Myszki w sztuce Z. Skowrońskiego „W czepku urodzona”, nagrodę aktorską na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu za rolę Ludmiły Simonow w sztuce „Rodzina wampira” W. Sigariewa (2003). Jest także laureatką czterech Złotych Masek oraz dwukrotnie – nagrody Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Sukces przyniósł artystce VIII Międzynarodowy Festiwal Komedii „Talia” w Tarnowie (październik 2004), gdzie otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki „za viscomicę, naturalność i niezwykły wdzięk” w roli Ałły w przedstawieniu „Gąska” Nikołaja Kolady (reż. Karina Piwowarska). Aktorka wszechstronna, świetnie odnajdująca się zarówno w repertuarze komediowym, jak i tragicznym.

Z Teatrem Polskim w Poznaniu związana jest od 2004 roku. Zagrała w „Hysterikonie” Ingrid Lausund w reż. Piotra Kruszczyńskiego (Kobieta w stroju od…), „Zwyczajnych szaleństwach” Petra Zelenki w reż. Pawła Szkotaka (Matka), „Mewie” Antona Czechowa w reż. Pawła Szkotaka (Irina Arkadina), „Zemście” Aleksandra Fredry w reż. Piotra Cieplaka (Podstolina), „Kiedy świat był młody” w reż. Pawła Kamzy (Marta, Wędkarz), „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w reż. Artura Tyszkiewicza (Młodziakowa, Ciotka Hurlecka), Mykwie” Piotra Rowickiego w reż. Moniki Dobrowlańskiej (Kobieta, Dziewczynka, Świadek), „Pomórniku. Kryminale ekologicznym” Olgi Tokarczuk w reż. Emilii Sadowskiej (Żona Prezesa), „Przyjacielu” Radosława Paczochy w reż. Krzysztofa Rekowskiego (Matka), „Lamencie” Krzysztofa Bizio w reż. Pawła Szkotaka (Justyna), „Odwiedzinach” Jona Fosse w reż. Pawła Szkotaka (Matka), „Złodziejach” („Diebe”) Dei Loher w reż. Moniki Dobrowlańskiej (Pani Schmitt, Ida, Gabi Nowotna, Ira Davidoff), „Gąsce” Nikołaja Kolady w reż. Kariny Piwowarskiej, „Pannach z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Krzysztofa Rekowskiego (Julcia), „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa w reż. Grigorija Lifanowa (Kobieta z Filii Komisji Widowisk, Żona Siemplejarowa), „Ich czworo. Obyczaje dzikich” Gabrieli Zapolskiej w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur (Wdowa), „Balladynie” Marcina Cecko w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (Wdowa), „Kwaśnym mleku” Maliny Prześlugi w reż. Uli Kijak (Pierwsza Komórka), „Trupie” Erica Coble’a w reż. Pawła Szkotaka (Sheila), „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reżyserii Pawła Szkotaka, kierownictwo muzyczne Agnieszka Nagórka (Celia Peachum / Stara Prostytutka), „Oblężeniu” Piotra Rowickiego w reż. Joanny Zdrady (Ona),„Samobójcy” Nikołaja Erdmana w reż. Grigorija Lifanowa (Serafima Iljiniczna),Granicy” Zofii Nałkowskiej w reżyserii Szymona Kaczmarka (Cecylia Kolichowska).

Wideo