Wiesław Zanowicz
Aktor/Reżyser, ur. 09. 08. 1952 roku w Lublinie, absolwent PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1972 – 1976). W zespole Teatru Polskiego w Poznaniu od stycznia 2011 r.
Aktor/Reżyser, ur. 09. 08. 1952. w Lublinie, absolwent PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1972 – 1976).
Angaż w teatrach stołecznych w latach 1976–1984, Teatr Współczesny, Teatr na Rozdrożu, Teatr Popularny – (Gustawa) w „Ślubach panieńskich”) Aleksandra. Fredry, reż. Andrzej Ziębiński, jak również gościnnie w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, reż. Ignacy Gogolewski, również gościnnie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Kordian) w „Kordianie” Juliusza Słowackiego, reż. Stanisław Wieszczycki. Zagrał m.in. (Napcia) w, „Krewniakach”, Michała Bałuckiego, reż. Andrzej Ziębiński, w „Śmierci Dantona” Georga Buechnera (Paris) w Teatrze Ateneum w Warszawie, reż. Kazimierz Kutz, w „Kronice wypadków miłosnych” Tadeusza Konwickiego (Sylwek) w, reż. Kazimierz Braun, i w „Największej świętości”, Iona Druce w Teatrze Współczesnym w Warszawie, reż. Maciej Englert.
W latach 1976-1984 grał również w filmie i telewizji. W 1984 r. wyemigrował do Niemiec. W latach 1986-2012 grał na scenach niemieckich: Staedtische Buehnen w Muenster, Rheinisches Landestheater Neuss, Werkhof Hohenlimburg w Hagen, Polnisches Theater w Kiel, Hermes Tournee-Theater w Essen. W 1990 r. założył pierwszy polsko-niemiecki teatr w Nadrenii Westfalii Scena 90/ Gelsenkirchen e. V – Reduta’90. W latach 2008-2010 grał gościnnie w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
Od stycznia 2011 w zespole Teatru Polskiego w Poznaniu.
Obecnie gra w następujących spektaklach:
„Piszczyk” Jan Czapliński i Piotr Rowicki w reż. Piotra Ratajczaka (Cezary Piszczyk, ojciec)
„Szczurzysyn” Robert Jaroszy w reżyserii autora
„Krakowiacy i Górale” Wojciech Bogusławski w reż. Michała Kmiecika (Bartłomiej, młynarz)
„EXTRAVAGANZA o miłości” Joanna Drozda, Jędrzej Burszta, Wojciech Kaniewski oraz *** w reż. Joanny Drozdy
„Drugi spektakl” w reż. Anny Karasińskiej
„Malowany ptak” wg J. Kosińskiego w reż. Mai Kleczewskiej
„Kordian” Juliusz Słowacki w reż. Jakuba Skrzywanka
„27 GRUDNIA” w reż. Jakuba Skrzywanka
„Śluby PANieńskie” Aleksander Fredro w reż. Andrzeja Błażewicza
„Nana” w reż. Moniki Pęcikiewicz