24 kwietnia o godzinie 16:00, Malarnia
Obowiązują darmowe wejściówki.
W ramach Forum Przyszłości Kultury w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się czytanie performatywne pod tytułem „Instytucje i backlash”. Przez instytucje kultury, szkoły artystyczne i media przetoczyła się dyskusja o potrzebie wyznaczania granic w ramach procesu twórczego, o konieczności edukacji na temat etyki w pracy, o niezgodzie na opresyjne praktyki. Równolegle wobec procesu przepracowania, toczy się inna debata – zaczynająca się od zdania: „Jestem przeciwnikiem molestowania, ale…” lub, jak w przypadku niesławnego opisu rozmowy w trakcie Festiwalu Boska Komedia, wybrzmiewa w pytaniu: „Kto i jak kapitalizuje traumę ofiar?” W czytaniu performatywnym poświęconym polskiemu backlashowi prześledzimy proces tej debaty. Podejmiemy próbę odpowiedzi na pytania: Kto i jak kapitalizuje ruch #metoo? Kto ma prawo wyrokować? Kto komu i czemu służy?
W ramach wydarzenia odbędzie się czytanie performatywne, będące rekonstrukcją backlashu, oraz dyskusja z udziałem widowni, w której wezmą udział twórczynie i twórcy oraz gość specjalny Jakub Dąbrowski – autor książki Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku.
Twórcy i twórczynie: Agnieszka Jakimiak, Agata Adamiecka, Kornelia Trawkowska, Konrad Marek Cichoń
Forum Przyszłości Kultury to organizowany przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera cykl spotkań i dyskusji, a także wydarzeń artystycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Solidarność i troska”. Została podzielona na dwie części. Pierwsza odsłona potrwa od 20 kwietnia do 3 czerwca i odbędzie się w 12 miejscowościach w całej Polsce. Na początku października przeniesie się do Warszawy oraz kilku innych europejskich stolic.
Wszystkie wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na VOD Teatru Powszechnego.
Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID-19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury –podkreśla zespół programowy Forum Przyszłości Kultury.
Szczegółowy harmonogram wiosennej edycji Forum Przyszłości Kultury znajduje się na stronie wydarzenia: forumprzyszloscikultury.pl
Forum Przyszłości Kultury 2022 organizowane jest dzięki wsparciu m.st. Warszawy.
Patroni medialni wydarzenia: Noizz, „Krytyka Polityczna”, Magazyn „Pismo”, „SZUM” oraz OKO.press.