„Czyż znam wszystkie dziewki paryskie?”
Nana w towarzystwie słynnych kurtyzan
Spotkanie autorskie z Martą Orzeszyną
Spotkanie odwołane ze względu na sytuację związaną z pandemią Covid-19.
Piwnica pod Sceną
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Martą Orzeszyną – autorką książki „Paryż – miasto sztuki i miłości w czasach belle époque”, biografii Antoniego Cierplikowskiego „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa” oraz powieści obyczajowej „Gra o miłość”. Pisarka współpracuje z „L’Officiel Poland” – polską edycją najstarszego francuskiego pisma o modzie, w którym publikuje artykuły dotyczące historii mody i Paryża. Obecnie pracuje nad drugim tomem powieści, a także nad książką o paryskich kurtyzanach.
Spotkanie w atrakcyjny i porywający sposób wprowadzi widzów Teatru Polskiego w Poznaniu do tematyki najnowszej premiery spektaklu „Nana” w reżyserii Moniki Pęcikiewicz, która odbędzie się 21 marca!
Fragmenty intymnych pamiętników sławnych paryskich kurtyzan przedstawi odtwórczyni tytułowej bohaterki powieści Emila Zoli – Kornelia Trawkowska!
Paryskie kurtyzany
Płatna miłość wyniesiona do rangi sztuki stanowiła jedną z największych atrakcji Paryża belle époque. Do stolicy Francji zjeżdżali możni tego świata, by spędzić choć kilka godzin w towarzystwie słynnych kurtyzan. Tracili głowę i pieniądze w towarzystwie La Païvy, Loli Montez, Cory Pearl, La Castiglione, Blanche d’Antigny, Marie Duplessis, Valtesse de la Bigne, La Belle Otéro, Liane de Pougy, Émilienne d’Alençon czy Cléo de Mérode. Piękne, inteligentne i wyzwolone przyciągały mężczyzn jak magnes – ku utrapieniu matek i żon.
Dla aktorek czy tancerek kabaretowych bycie luksusową prostytutką stanowiło dopełnienie ich zawodu. Zyskiwały sławę, uwielbienie, obracały się wśród elit finansowych, artystycznych i intelektualnych, wtrącały do polityki. Były muzami malarzy, inspirowały pisarzy, same prowadziły salony, które przyciągały snobistyczną elitę. Te bardziej zapobiegliwe dorobiły się fortun lub wyszły za mąż za finansistów, a nawet arystokratów. Z byłymi kochankami przyjaźniły się często przez całe życie.
Kurtyzany i kokoty były bohaterkami wielkich skandali obyczajowych i politycznych, ale też wielkich dzieł literackich („Dama Kameliowa” Dumasa syna, „Blaski i cienie życia kurtyzany” Balzaka, „Nana” Zoli czy „W stronę Swanna” Prousta). Marta Orzeszyna opowie o fascynujących losach tych niezwykłych kobiet, które wywarły niebagatelny wpływ na swoje czasy i przyczyniły się do powstania wciąż żywej legendy o mieście miłości.
Wydarzenie organizowane we współpracy z Renata de La Chapelle Agency oraz Dom Bretanii. Fundacja Poznań – Ille et Vilaine.
Cena biletu: 10 zł.
Bilety do kupienia w Kasie Teatru i na portalu Bilety24.
Kontakt:
Tel 61 852 05 41; 61 852 56 28;
E-mail rezerwacja@teatr-polski.pl