Już 19 marca w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości.”
Zapraszamy do rozmowy z autorami książek „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele” oraz „Babilon. Kryminalna historia kościoła”, którą poprowadzi prof. Przemysław Czapliński.
Pod lupą tym razem Kościół i jego mroczne oblicze. Przez ostatnich kilkanaście lat odsłaniały się kolejne fragmenty układanki: pedofilia i chronienie pedofilów, podżeganie do nienawiści, molestowanie kleryków, obojętność wobec przemocy w rodzinie, dążenie do kontrolowania kobiecego ciała, malwersacje finansowe. Kościół w takiej wersji nie może dłużej trwać. Kto jednak dokona zmian: jego urzędnicy czy wspólnota wiernych? I najważniejsze pytanie: czy możliwa jest zmiana pozycji Kościoła w państwie?
„Babilon. Kryminalna historia kościoła”
Współczesnym więzieniem wierzącego człowieka jest kościelny system, który niemal od zarania służy interesom spasionej hierarchii. Perfidia polega na tym, że żywi się on człowiekiem. Nie chodzi tylko o wyzysk i pazerność. Kościół żywi się poczuciem winy jednostki, strzegąc „jedynej słusznej” recepty na życie. Ma nią być ślepe posłuszeństwo i pokora.
Trzymając się faktów, autorzy kreślą kryminalną historię kościoła, który łupił i mordował ofiary kolonialnej opresji w Kanadzie, przyuczał kobiety w Irlandii do kultury gwałtu, cynicznie wmawiał ustami „świętej” Matki Teresy, że cierpienie uświęca, więc nie należy go uśmierzać, prześladował gejów dehumanizującym ich głosem uciekających często przed własną tożsamością seksualną kościelnych liderów. „Babilon” pokazuje też kościół skorumpowany przez ludzi władzy, uwikłany w wojny polityczne, zalękniony wizją synodu, w którym wierni, na równi z kapłanami decydują o jego kształcie. Wreszcie kościół, który nienawidzi kobiet.
„Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”
Zmieniają się księża, zmieniają się biskupi, a patologie w polskim Kościele pozostają. Nierozliczone przestępstwa, w tym pedofilia, brak kontroli nad finansami, arbitralność awansów, wykluczenie kobiet, feudalny model władzy, afery seksualne, skorumpowani biskupi, rozpusta, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą, hipokryzja… Przez media co i rusz przewijają się kolejne skandale, które pokazują, że hierarchowie mają na sumieniu bodaj wszystkie grzechy główne.
Ten system jest chory – taką tezę stawiają autorzy książki. Stanisław Obirek – antropolog kultury i były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar pedofilii i publicysta przyglądają się polskiemu Kościołowi z właściwą sobie przenikliwością, odwagą i znajomością tematu. Analizują system w nim panujący w oparciu o insajderską wiedzy i dziesiątki rozmów z duchownymi oraz ludźmi Kościoła.
prof. dr hab. Stanisław Obirek
fot. Mateusz Skwarczek / „Gazeta Wyborcza”
– ur. w 1956 roku, antropolog kultury, historyk, publicysta. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w College of the Holy Cross w Worcester, na Uniwersytecie Łódzkim i w Akademii „Ignatianum”. Były jezuita – wyświęcony w 1983 roku, w 2005, po serii krytycznych ocen polskiego katolicyzmu i nałożonych nakazów milczenia, wystąpił ze stanu duchownego. Wydał m.in. prace: „Wizja Kościoła i państwa w kazaniach ks. Piotra Skargi”, „Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu”, „Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga”, „Polak katolik po przejściach”, dwie książki – rozmowy z Zygmuntem Baumanem „O Bogu i człowieku” i „O świecie i sobie samych i wspólnie z Arturem Nowakiem „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”.
Artur Nowak
fot. Mateusz Skwarczek / „Gazeta Wyborcza”
– ur. w 1974 roku, adwokat, publicysta i pisarz, autor m.in. rozmów z ofiarami kościelnej pedofilii „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” (współautorka Małgorzata Szewczyk-Nowak) oraz z byłymi i obecnymi księżmi „Duchowni o duchownych”, a także dziećmi duchownych „Dzieci, które gorszą”. Napisał też „Kroniki opętanej” – powieść inspirowaną prawdziwą historią nastolatki molestowanej przez egzorcystów, oraz zawierający wątki biograficzne thriller „Zło” (współautor Mariusz Zielke). Centralna postać dokumentu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Autor głośnego wywiadu rzeki ze Stanisławem Obirkiem „Wąska ścieżka dlaczego odszedłem z kościoła”. Na kanale Sekielski Brothers Studio prowadzi podcast „Wysłuchanie”.
Stanisław Obirek i Artur Nowak są autorami książek „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele” oraz „Babilon. Kryminalna historia kościoła”.
źródło: Wydawnictwo Agora
***
Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości. Stanisław Obirek i Artur Nowak
19 marca, niedziela, godz. 17.30, Duża Scena
• rezerwacja@teatr-polski.pl
• +48 61 8520541
• +48 61 8525628