Nie takie krótkie podsumowanie.
W sezonie 2016/2017 zaproponowaliśmy Państwu aż 321 wydarzeń, w tym 240 spektakli i 81 imprez okołoteatralnych.
Łącznie odwiedziło nas 26 337 widzów!
Dziękujemy!
- PREMIERY
Sezon otworzyliśmy polską prapremierą „Scen myśliwskich z Dolnej Bawarii” Martina Sperra, w reż. Grażyny Kani. W dalszej kolejności zaprosiliśmy Państwa na sześć nowych produkcji: prapremierę „Myśli Nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski (nieautoryzowana biografia)” Anny Wojnarowskiej i Grzegorza Laszuka w reż. Grzegorza Laszuka, „Great Poland” Krzysztofa Szekalskiego w reż. Aleksandry Jakubczak, „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej, prapremierę „Malowanego ptaka” wg. Jerzego Kosińskiego w reż. Mai Kleczewskiej, „Pieśni Czarownic” w reż. Michała Buszewicza, Ewy Łowżył i Zbigniewa Łowżyła, „Portret trumienny” Kuby Wojtaszczyka w reż. Michała Kmiecika oraz na Małą Premierę „Płomieni” inspirowanych powieścią Stanisława Brzozowskiego w reż. Anny Rozmianiec.
- WYJAZDY W POLSKĘ I W ŚWIAT
Ogromną radość sprawiły nam zaproszenia na polskie i europejskie festiwale. Dzięki nim dotarliśmy do tysięcy nowych widzów.
„Hymn do miłości”, „Malowany ptak”, „Krakowiacy i Górale”, „Drugi spektakl”, „Ojczyzna”, „Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii” – Berlin, Ateny, Nitra, Marchtrenk, Kolonia, Opole, Warszawa, Lublin, Kraków, Katowice, Szczecin, Kalisz, Gdynia, Łódź, Toruń, Koszalin. To tytuły spektakli i miasta, w których prezentował się poznański Teatr Polski. „Ojczyzna” wyruszyła w trasę w ramach programu TEATR POLSKA już we wrześniu: Nowa Sól, Jarocin, Gostyń, Konin, Krotoszyn, Sulejów, Radomsko. W październiku zespół Teatru Polskiego w Poznaniu wziął udział w dwóch prestiżowych festiwalach: w najważniejszym kulturalnym wydarzeniu dla najmłodszych, czyli Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak” w Warszawie oraz w 21. Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie. Warszawska publiczność zobaczyła „Ojczyznę” w reż. Justyny Sobczyk. W Lublinie poznański zespół wystawił „Drugi spektakl” w reż. Anny Karasińskiej, który następnie został zaprezentowany podczas: 7. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” 2016, podczas których Anna Karasińska zdobyła nagrodę za najlepszą reżyserię. Natomiast na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE spektakl został nagrodzony w kategorii MŁODE INTERPRETACJE. Ponadto zespół „Drugiego spektaklu” wystąpił przed krakowską publicznością na 9. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia oraz wziął udział w 52. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie, 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni oraz theaterszene europa / ein polnisch-deutsches Festival w Kolonii.
Łódzka publiczność miała okazję zobaczyć „Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii” Martina Sperra w reż. Grażyny Kani w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W maju spektakl wystawiony został na IV Ogólnopolskim Festiwalu Debiutantów PIERWSZY KONTAKT w Toruniu. Do Opola, na 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa”, zaproszono „Krakowiaków i Górali” Wojciecha Bogusławskiego w reż. Michała Kmiecika.
W maju miała miejsce, entuzjastycznie przyjęta, warszawska premiera „Malowanego ptaka” wg Jerzego Kosińskiego w reż. Mai Kleczewskiej w TR Warszawa.
Maj to też początek międzynarodowego tournée „Hymnu do miłości”, który pokazany został podcza: 57. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, następnie otworzył festiwal Athens and Epidaurus Festival (1-2.06). W czerwcu odbyła się jego premiera w Maxim Gorki Theater w Berlinie w ramach wydarzenia „Berlin Calling Polska”, gdzie przyjęty został owacjami na stojąco, a następnie wybrzmiał w Nowym Teatrze w Warszawie. W połowie czerwca ponownie zagraliśmy „Hymn do miłości” w Maxim Gorki Theatre, by następnie wyruszyć na otwarcie festiwalu Festival of Regions, Marchtrenk (Austria).
- KONKURSY I FESTIWALE ORGANIZOWANE PRZEZ TEATR POLSKI
Warto wspomnieć, że udało nam się zorganizować klika dużych przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim. Kontynuowaliśmy działalność Festiwalu Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi”, na którym gościliśmy najważniejsze spektakle tego i ubiegłego sezonu, a także konkursu na polski dramat „Metafory Rzeczywistości” w odświeżonej formule. Ogłosiliśmy Międzynarodowy Konkurs „Modjeska Calling” dla aktorek i aktorów na interpretację monologów Szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej. Wśród jurorów zasiadała m.in. wybitna aktorka Maja Komorowska.
- DEBATY, SPOTKANIA, WARSZTATY, KONCERTY
Uzupełnieniem naszej repertuarowej oferty był szereg przedsięwzięć, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Cykle debat i spotkań: „Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie rozmowy z pisarzami”, „narodsobie.pl”, „Szumy, zlepy, ciągi”, odczyty Komisji Historycznej Teatru Polskiego w Poznaniu. Kontynuowaliśmy działalności Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu (6 koncertów), a w rocznicę Powstania Wielkopolskiego wspólnie z Wielkopolanami zaśpiewaliśmy powstańcze pieśni. W każdą niedzielę gościliśmy w naszych murach najmłodszych widzów wraz z rodzicami, którzy wspólnie bawili się podczas Teatranków. Dużą popularnością cieszyły się również akcje tematyczne, jak choćby „Polski_Babski”, „Polski_Dzieciom”, czy cykle spotkań z najmłodszymi pod tytułami: „Opowiadania Świata” i „Dziecięce Atelier”.
Możemy bez fałszywej skromności powiedzieć, że Teatr Polski w Poznaniu tętni życiem. Staramy się szeroko otwierać na kulturalne, intelektualne czy społeczne potrzeby mieszkańców i cieszy nas, że nasze działania są zauważane i doceniane.
Obiecujemy, że nadchodzący sezon będzie obfitował we wspaniałe doświadczenia teatralne. Uchylając rąbka tajemnicy: do współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu udało nam się zaprosić kolejnych znakomitych twórców, czego efekty będziecie Państwo mogli zobaczyć w nowym sezonie 2018/2019.
Dziękujemy, że byli Państwo z nami i do zobaczenia we wrześniu!
Zespół i Dyrekcja Teatru Polskiego w Poznaniu.