W tym roku, po dziesięciu latach istnienia, program Roztańczone Rodziny zmienia swoją siedzibę oraz administratora. Napełnieni pięknymi wspomnieniami wspólnych działań, żegnamy się z Art Stations Foundation (choć pozostaje ona partnerem projektu) i Studiem Słodownia +3 w Starym Browarze, historycznym miejscem na mapie polskiego tańca i, na zaproszenie dyrektorów Macieja Nowaka i Macieja Kowalskiego, oraz we współpracy z Fundacją Performat, energicznym krokiem wchodzimy do poznańskiego Teatru Polskiego. Liczymy na to, że zmiana ta przysłuży się poszerzeniu grupy odbiorców programu oraz będzie pretekstem do jeszcze bardziej intensywnego i przede wszystkim głębszego dialogu między tańcem i teatrem.
Mamy nadzieję, że pójdziecie Państwo rodzinnie razem z nami, będąc przecież najważniejszymi osobami na mapie naszych starań. Teatr Polski, jako najstarszy teatr instytucjonalny w Polsce, wydaje się odpowiednim miejscem na działania eksperymentalne i dialogiczne, które bez Was, drogie uczestniczki i drodzy uczestnicy nie mają szansy zaistnieć.
Stawiając ciało w centrum programu Roztańczone Rodziny, od lat przyglądamy się wspólnie, jak funkcjonuje ono w roli mediatora wyobraźni. Co przynosi rodzinie skupienie na aktywności ruchowej? Jak zmienia się (poszerza) relacja uczestniczek/-ów do samych siebie oraz bliskich im osób dzięki świadomej pracy z ciałem? Jak „małe” i „duże” ciała mogą tańczyć razem? Co wnosi wspólna zabawa z dzieckiem na podłodze? Jak możemy ruszać się razem i jednocześnie pozostać blisko własnych potrzeb? Jak wyglądają nasze rodzinne choreografie? Jak wsłuchiwać się w sygnały ciała i dać im się prowadzić w życiu codziennym?
Lista pytań jest długa i wciąż otwarta, a próba odpowiedzi oparta jest na przekonaniu o ogromnym bogactwie dostępnym każdej/-mu z nas w postaci: oddechu, kontaktu z ziemią, intymnego rytmu organów i płynów, relacji ciała z przestrzenią i innymi ciałami – w ruchu. Obserwując go w sobie (i siebie w ruchu) oraz w konstelacjach rodzinnych (i społecznych), możemy mieć twórczy wgląd w ekscytującą i pełną wrażliwości warstwę rzeczywistości. Mamy przeświadczenie, że kontakt z nią jest cennym narzędziem w budowaniu zdrowia, sprawczości i satysfakcjonujących relacji ze sobą i światem.
Roztańczone Rodziny to pionierski na skalę Polski, poznański program edukacyjny z dziedziny tańca eksperymentalnego dla rodzin. Cechami wyróżniającymi projekt są: interaktywna forma proponowanych aktywności, poszerzone postrzeganie tańca i choreografii – jako artystycznego i społecznego doświadczenia – oraz międzynarodowy charakter programu. Projekt pragnie również integrować środowiska akademickie, artystyczne i pedagogiczne, co pozwala przekładać wiedzę naukową na działalność artystyczną i odwrotnie – na rozwój wiedzy dzięki sztuce.
Program Roztańczone Rodziny jest wyraźnym gestem, akcentującym ogromną wagę wczesnych doświadczeń artystycznych, które owocują otwartą i krytyczną postawą wobec sztuki, obudzeniem potrzeby codziennego uczestnictwa w kulturze, kreatywnością, wzrostem poszanowania różnorodności (międzypokoleniowej oraz cielesnej) każdego człowieka oraz umocnieniem więzi rodzinnych.
Tegoroczna edycja programu Roztańczone Rodziny, składać się będzie z:
- serii 10 rodzinnych warsztatów tanecznych: w programie wydarzenia dla rodzin z dziećmi od 0 do 9 lat oraz warsztaty dla dziewczynek w wieku 9–11 lat. Wszystkie warsztaty prowadzone będą przez polskie i zagraniczne artystki i edukatorki, doświadczone w ruchowej pracy z dziećmi i dorosłymi. Warsztaty, poprzez pracę z ruchem, głosem, wyobraźnią, obiektami są zaproszeniem do świata tańca i choreografii, oraz stwarzają okazję do pogłębiania więzi rodzinnych i samorozwoju w kontakcie ze sztuką;
- prezentacji tanecznego spektaklu dla rodzin kolektywu Holobiont: spektakl, który grany był na scenach całego kraju, znów wraca do Poznania. Podczas wydarzenia zapraszamy rodziny do eksploracji ruchu i jego kolorowego śladu na wielkoformatowym papierze – przygotujcie się na dużą dawkę pasteli i wspólnego tańca;
- multimedialnej bazy materiałów: w ramach podsumowania tegorocznej edycji stworzymy bazę 10 inspirujących filmów, z których będzie można korzystać w trakcie rodzinnej zabawy w domach, a także w kontekstach profesjonalnych, przy budowaniu scenariuszy zajęć dla dzieci i rodzin;
- 2 warsztatów online dla krytyczek i krytyków Skoczne słowa: warsztaty będą okazją do budowania języka krytycznego, przydatnego w kontekście mówienia i pisania o choreografii dla dzieci i rodzin. Warsztaty poprowadzą dwa duety doświadczonych krytyczek tańca i teatru dla dzieci;
- 3 spotkań online dla profesjonalistek i miłośników tańca dla dzieci Skoczne słowa w sieci: kontynuujemy rozpoczęte w marcu 2020 roku spotkania oddolnej grupy, które skupione są wokół tematyki tańca i choreografii dla dzieci. Rozmawiamy w swobodnej formule online i zapraszamy do udziału zainteresowane osoby. Tematy dyskusji ustalamy każdorazowo z całą grupą.
Do zobaczenia w Teatrze Polskim,
Hanna Bylka-Kanecka
opiekunka merytoryczna programu Roztańczone Rodziny
Więcej informacji na temat dotychczasowych edycji programu można znaleźć pod linkiem w publikacji:
Ruchome dialogi z okazji 10-lecia programu Roztańczone Rodziny (Stary Browar Nowy Taniec dla dzieci)
OPIS SPEKTAKLU
Kolektyw Holobiont
Spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat
Biegając, chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, turlając się, podskakując. Rodzinnie, w grupie rówieśników lub samemu. W pionie, w poziomie, na ziemi i w powietrzu. W takt muzyki lub wsłuchując się we własny rytm. Jaki rysunek na papierze może powstać dzięki tym różnym rodzajom ruchu?
_on_line__ jest spektaklem zgłębiającym temat śladu ruchu, który uczestnicy wraz z performerami tworzą poprzez własny taniec. Powstałe wielkoformatowe prace będą ulegały transformacji na oczach i z aktywnym udziałem widzów. Tak skonstruowane wydarzenie może stać się twórczą okazją do zacieśniania więzi między dziećmi i opiekunami oraz do niecodziennego spotkania ze sztuką.
choreografia: kolektyw Holobiont (Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka)
kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska/Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska, Paweł Grala
realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
konsultacja świateł: Joanna Leśnierowska
muzyka/collage: Józef Buchnajzer
oprawa graficzna: Michał Łuczak
zdjęcie promocyjne: Jakub Wittchen
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
partner projektu: Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka
projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania
podziękowania dla Arno Stern i Segni Mossi collective
menedżerka: Karolina Wycisk/Performat Production