PREMIERA nr 4194
Spektakl jest koprodukcją Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Animacji w Poznaniu i Fundacji Mili Ludzie
27 grudnia nad Poznaniem pojawiły się kłębiaste chmury, z których prószyły pierwsze płatki śniegu. Mimo mrozu i chłodu na rumianych twarzach mieszkańców gościło szczęście, gdyż do Poznania zawitał znany kompozytor Ignacy Jan Paderewski wraz z małżonką Heleną Paderewską…
Myślicie, że znacie tę historię? A co, jeśli zamiast Paderewskiego na balkonie hotelu Bazar w Poznaniu pojawi się „wiatr historii”, który przeniesie widzów do przełomu lat 1918–1919, podając w wątpliwość historię Powstania Wielkopolskiego? Jaka będzie ta opowieść, kiedy wysłuchamy jej na nowo, opowiedzianej przez poznańską młodzież – Sztab Generalny? Co wydarzy się, gdy Ignacy Jan Paderewski nie wyjdzie przywitać poznańskich dzieci? Jak zaradzić historii, która już się wydarzyła? Czy wystarczy opowiedzieć ją na nowo? Być może tak, ale należy pamiętać, że każde ingerowanie w przeszłość może zbudzić niechciane potwory, które są w stanie pożreć wszystkich i wszystko wokół…
Spektakl „27 grudnia” to uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim i zaprezentowana w setną rocznicę obchodów zwycięskiego zrywu. Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego buntu, zastanowimy się: czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też czym są wzajemna uczciwość i odpowiedzialność?
Spektakl „27 grudnia” jest również próbą odpowiedzenia na pytania. Jak dziś opowiadać w teatrze o ważnych wydarzeniach historycznych? Jak – nie manipulując narracją historyczną – stworzyć przestrzeń dialogu, w której widzowie na równych prawach z twórcami mogą przyjrzeć się zjawiskom, które zdecydowały o kształcie naszego społeczeństwa?
To, co będzie wyróżniać spektakl, to fakt, że o tych wszystkich kwestiach nie opowiedzą tylko sami twórcy, ale również dzieci żyjące dziś w Wielkopolsce.
Udział w festiwalach i konkursach
- Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej;
Wideo
Recenzje
Do produkcji przyłączył się Teatr Animacji, który nigdy wcześniej nie podejmował współpracy z Teatrem Polskim. Wspólnie stworzyli spektakl, który igra z tendencyjnym sposobem postrzegania powstania wielkopolskiego jako wydarzenia wyłącznie chwalebnego. Demitologizując wspomniane wydarzenie i uwypuklając jego brutalne aspekty, przeprowadzają młodego widza przez historię w połowie prawdziwą, w połowie wymyśloną. "27 grudnia" to spektakl, w którym zatarte zostają granice między przeszłością a teraźniejszością, życiem a śmiercią. W oswobodzonym z ograniczających zasad logiki świecie, prawdziwe postaci historyczne lądują w brzuchu bardzo głodnego skauta, Helena Paderewska staje się sufrażystką, a zawieszony między epokami książę Konrad przełamuje stereotypy rasowe. Równając fikcję z faktami, twórcy wyraźnie podkreślają swój dystans do inscenizowanego tematu.
Julia Niedziejko, http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/tu-nic-nie-jest-prawdziwe.html, 1 stycznia 2019
Spektakl "27 grudnia" zaczyna się od rekonstrukcji najważniejszych wydarzeń powstania, odgrywanych przez aktorów w takt muzyki. Na żywo gra - przepięknie - Orkiestra Antraktowa. [...] "27 grudnia" to mądra baśń na motywach historycznych, która uczy, że mogą być różne wersje historii, że nie należy przestawać fantazjować i marzyć, wreszcie - że należy szanować odmienność.
Stanisław Godlewski, http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36000,24328705,paderewski-nie-pojawia-sie-tu-na-balkonie-a-ratajczak-nie-ginie.html, 3 stycznia 2019