PREMIERA 4215
„Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos”, to spektakl skoncentrowany wokół doświadczenia bycia kurierem – dostawcą jedzenia oraz relacji użytkowników i pracowników aplikacji oferującej usługi dostarczania produktów klientom wprost pod ich drzwi.
Kurierzy zostają wciągnięci w szalone wyzwanie. Do wygrania są ogromne pieniądze – trzeba jedynie z pełnym entuzjazmem zaangażować się w coraz to bardziej absurdalne zadania proponowane przez organizatorów. Świat pracy, aplikacji i prywatność zaczynają zlewać się w jedną, nierozróżnialną od siebie całość.
Równolegle tli się potencjał strajkowy.
Obcy sobie ludzie, których widzimy w trakcie intymnych rozmów, w ich codzienności stają przed wyborem: czy skonsolidować się, utworzyć wspólnotę i zawalczyć o swoje prawa pracownicze czy dalej tkwić w samotnej, nieludzkiej rywalizacji opartej na nierównych zasadach.
Perspektywa kurierów unaocznia dużo szerszy kontekst społeczny i stanowi punkt wyjścia do postawienia pytań o sposób, w jaki wszyscy korzystamy z zaprojektowanych dla nas aplikacji. Pytań o warunki pracy, status społeczny osób pracujących dla cyfrowych gigantów. Pytań o warunki ekonomiczne, a więc o realia życia w warunkach transnarodowego, cybernetycznego kapitalizmu, w których pracodawcą lub zleceniodawcą staje się nie osoba fizyczna lub osoba prawna, a fantom w postaci algorytmu.
Masz dwie możliwości uczestnictwa w spektaklu „Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos”
- Opcja pierwsza
Od obsługi widowni dostaniesz przygotowany specjalnie na potrzeby spektaklu telefon z wgraną aplikacją, która pozwoli Ci wpływać na losy bohaterek i bohaterów oraz na chwilę wejść w rolę klienta lub kuriera i wykonać łatwe zadanie, aby odnaleźć swoje miejsce na widowni. Aplikacja jest prosta i intuicyjna – gorąco zachęcamy do skorzystania właśnie z tej opcji.
W celu skorzystania z telefonu otrzymasz oświadczenie (możesz je też pobrać ze strony i przyjść z gotowym) do wypełnienia, w którym będziemy zbierać Twoje dane osobowe w celu ewentualnego dochodzenia roszczeń w przypadku uszkodzenia/utraty sprzętu.
- Opcja druga
Jeśli nie chcesz używać telefonu, powiedz o tym obsłudze widowni. Wtedy od razu dostaniesz numer swojego miejsca. Brak telefonu w żaden sposób nie przeszkodzi Ci w oglądaniu spektaklu, razem ze wszystkimi będziesz śledził przygody kurierek i kurierów.
Przydział miejsc na widowni
„Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos” to spektakl wyjątkowy. Może zdarzyć się tak, że nie będziesz siedzieć obok osoby, z którą przychodzisz do teatru, ponieważ wybraliście na początku różne ścieżki doświadczenia. Potraktujcie to jako przygodę, po spektaklu podzielcie się swoimi perspektywami i emocjami.
Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, chcesz zadać pytanie lub uzyskać pomoc skontaktuj się z Biurem Obsługi Widzów.
Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
![]() |
![]() |
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.
Mecenasi spektaklu
![]() |
![]() |
Partnerzy spektaklu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Recenzje
Kolejna premiera Teatru Polskiego to znakomicie skonstruowany, świetnie zagrany, mądry spektakl o świecie, w jakim żyjemy (nawet jeśli nie jesteśmy dostawcami jedzenia). Energią i zaangażowaniem przypominał mi spektakle polskich teatrów alternatywnych z czasów przełomu. W moim prywatnym języku jest to wielki komplement.
Joanna Ostrowska, https://kulturaupodstaw.pl/ludzie-z-aplikacji/, 28 marca 2024
Równie ważnym bohaterem poznańskiego spektaklu, jak jego ludzcy bohaterowie, jest nieludzki, pozornie milczący antagonista – system późnego kapitalizmu, który niczym Wielki Brat nieustannie czuwa, obserwuje i kontroluje każdą sferę życia. To bohater, który nie daje odpocząć, zasnuwa rzeczywistość swoją aurą i nie daje o sobie zapomnieć. Ostatnie słowa prowadzących przenoszą część odpowiedzialności za podtrzymywanie tego porządku na nas: widzów i konsumentów. Nie uważam, że wystarczy to do zrzucenia winy z ramion globalnych korporacji. Jednak prowokowana tak refleksja zasilać może impuls zmiany. Ta zaś dokonać się może się jedynie poprzez wspólny, solidarny opór wobec mechanizmów wyzysku.
Adam Jaźwiński, https://czaskultury.pl/artykul/ciche-dostawy-szczescia/,
Spektakl Cichonia może spełnić istotne zadanie edukacyjne, nie tylko jako źródło informacji, ale też przedstawienie satysfakcjonujące młodszą część teatralnej widowni, od której obecności w teatrze zależeć może już wkrótce przyszłość tej sztuki.
Piotr Dobrowolski, https://www.poznan.pl/mim/wortals/cik/news,1200/zobaczyc-niewidzialnych,225900.html, 5 marca 2024
Spektakl „Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos" to bardzo ważny głos w sprawie rosnącej obojętności oraz rozbuchanej siły kapitalizmu. Twórcy, w nader dosadny sposób, burzą ścianę codziennej ignorancji, zmuszając do zauważenia oraz uświadomienia sobie roli oraz statusu kurierów oraz dostawców.
„Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos" to sztuka, która oddaje głos „niezauważanym" i ignorowanym – nie tylko obnaża ich sytuację pracowniczą, ale i społeczny status oraz codzienne doświadczenia w walce o własną godność.
Aleksandra Sierka, Dziennik Teatralny Wielkopolska, 17 kwietnia 2025