PREMIERA NR 4213
Baśń, zdaniem wielu badaczy, jest jednym z najstarszych dzieł, jakie przechowała ludzka pamięć. Nazywana jest często rozigraną córą mitu. Analogia nasuwa się sama. Mit towarzyszył obrzędom religijnym, a baśń obrzędom inicjacyjnym, wprowadzającym młode osoby w krąg dorosłych. W baśniach to właśnie one muszę pokonać wiele trudności, popełnić błędy, żeby poznać siebie, własne ograniczenia i pragnienia.
Twórcy „Królewny Śnieżki” tworzą spektakl rytuał, pomagający oswoić niepewność, smutki, rozterki, z którymi musi uporać się nastolatka wychodzącą z ciała i roli dziecka.
Z jakimi przeszkodami, cierpieniami, ograniczeniami musi zmierzyć się, żeby poznać siebie i mieć odwagę, aby zadać wszystkie dręczące ją pytania, przyjrzeć się swoim lekom, frustracjom, słabościom, i wyciągnąć z nich siłę? W końcu, czy „rana to miejsce, przez które wchodzi w nas światło”?
- Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Elementy scenografii ufundowała firma:
Recenzje
Spektakl "Śnieżka chce spać" w reżyserii Wiktora Rubina z dramaturgią przygotowaną przez Jolantę Janiczak zwraca uwagę widza na to, że Śnieżka może mieć z siedem lat, a książę z 25 i tak naprawdę to królewna przesypia wszystkie ważne momenty w swoim życiu i na nic nie ma wpływu.
To bardzo przewrotna baśń pokazująca to, co działoby się w głowie i dookoła Śnieżki, gdyby nie spała. Wszystkie traumy, dylematy, problemy matka-córka, brak przyjaciół, niezrozumienie i poszukiwania. Ze sceny pada wiele bardzo ważnych kwestii. To spektakl dla młodych, bo mówi o nich i ich problemach i dla starszych, bo pozwoli lepiej zrozumieć, co dzieje się z ich dziećmi.
Elżbieta Podolska / Czytadła i czekadełka, https://www.facebook.com/czytadlanasze/posts/pfbid025TtDLkMACVK5j1MS6aseXGWtFxTVF48mrGiCk7AJrWZShPWeeu7WjqUbkLLXYzrsl, 20 grudnia 2023
Muzyka z końcówki przedstawienia omotała mnie... i chciałbym znów pójść na Śnieżkę. Ale to nie tylko muzykę bym przezywał, bo to spektakl, który widziany kolejny raz można odebrać zupełnie inaczej. Na pewno nie można przejść obok treści obojętnie i trzeba ją przetrawić w samotności, a potem z kimś, kto widział "Śnieżkę".
Juliusz Podolski, https://www.facebook.com/juliusz.podolski.7/posts/pfbid09G41ynS54mRByN8v8SyCCXoDBS9vJ2NTbLEm24aMBk9uGGA2k9GjzurJ2hqbRsuFl, 21 grudnia 2023