- Konferencja TEATR OD}{NOWA
- 22 i 23 listopada 2021
- Scena Duża / online
Zapraszamy na dwudniową konferencję środowiskową TEATR OD}{NOWA poświęconą najnowszym zmianom w modelach pracy teatralnej. Odbędzie się ona 22 i 23 listopada w siedzibie Teatru Polskiego w Poznaniu.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz:
Teatr jest miejscem żywym, ulegającym nieustannym zmianom, redefinicjom i przekształceniom. Od jakiegoś czasu obserwujemy dynamiczny proces, który w znacznym stopniu różni się swoim charakterem od poprzednich zwrotów w sposobie myślenia o tym, czym teatr w istocie jest i jak powinien funkcjonować. Dotychczas skupiano się na kwestii osiągnięcia najlepszego efektu artystycznego. Obecny dyskurs zajmuje się jednak procesem pracy i określeniem tego, jak pracować, aby czuć się bezpiecznie. Jak stworzyć odpowiednie warunki pracy? Jak jednocześnie pozostawić proces otwartym na nieznane i nieprzewidywalne? Czy jesteśmy w stanie wspólnie wypracować takie modele, dzięki którym będziemy czuli się wolni, kreatywni i pewni tego, że granice, które wyznaczyliśmy, nie zostaną przekroczone?
Uważamy, że poszukiwanie odpowiedzi na te pytania jest dzisiaj niezwykle istotne. Pierwszym krokiem, który wykonaliśmy jako zespół Teatru Polskiego w Poznaniu, w celu określenia zdrowych, bezpiecznych warunków pracy nad spektaklem było stworzenie Przewodnika pisania Kontraktu między zespołem realizatorskim a zespołem aktorskim. Chcemy, żeby jego używanie stało się powszechną, dobrą praktyką w Teatrach w całej Polsce.
Jako Teatr Polski w Poznaniu chcemy stworzyć platformę wymiany myśli i doświadczeń, dlatego zapraszamy na konferencję środowiskową poświęconą najnowszym zmianom, zachodzącym w polskim teatrze, zatytułowaną TEATR OD}{NOWA. Podczas dwóch dni 22 i 23 listopada zaprosimy wszystkich chętnych do wysłuchania prelekcji. Zostaną one przygotowane specjalnie na potrzeby konferencji przez osoby zajmujące się różnymi aspektami teatralnej rzeczywistości. Zaprezentujemy również Przewodnik pisania Kontraktu i opublikujemy go w sieci na zasadzie wolnego dostępu. Zwieńczeniem konferencji będzie debata na Dużej scenie naszego teatru. W całej konferencji będzie można uczestniczyć na żywo w Teatrze Polskim, ale również za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych. Zapraszamy byście razem z nami przyjrzeli się, jakiej odnowy wymaga dziś teatr w Polsce i czy niejako da się go wymyślić od nowa?
Konferencja TEATR OD}{NOWA została sfinansowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania.
Patronami wydarzenia są:
- Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych w Polsce
- Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów
- Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/
HARMONOGRAM
DZIEŃ I (22 XI 2021)
12:00 – 12:15
Oficjalne rozpoczęcie Konferencji
12:15 – 13:00
Twórczość bez przemocy (nonviolent creativity) – propozycje dla zespołowego procesu twórczego
Prelegentka: Ula Kijak
13:00 – 14:00
Rzemieślnicy teatralni
Wystąpienie będzie poświęcone kwestiom związanym z warunkami pracy osób, które stanowią zespół techniczny instytucji teatralnych (montażyści, garderobiane, charakteryzatorki itd.). Podczas prelekcji zostaną zaprezentowane fragmenty filmu dokumentalnego, będące zapisem rozmów z pracownikami polskich teatrów.
Prelegentka: Monika Sidor
16:00 – 17:00
Ocalić elementy „Etyki” Stanisławskiego
Autorska próba odczytania “Etyki” Konstantina Stanisławskiego w kontekście zmian i nowych rozwiązań zachodzących współcześnie w polskim teatrze.
Prelegent: Paweł Siwiak
17:00 – 18:00
Jak teatry stały się bezpieczną przestrzenią dla sprawców przemocy?
Przyjrzymy się, jakie okoliczności i mechanizmy społeczne oraz środowiskowe w wielu przypadkach nie tylko nie ochroniły ofiar przemocy w teatrach, ale przyczyniły się do stworzenia jej sprawcom komfortowych warunków pracy. Jak wielką skuteczność mogą mieć utrwalone w świadomości i w języku przekonania, które pomagają ludziom teatru opowiadać historię przemocy w anegdotach. Jak dotkliwe mogą być konsekwencje zaniedbania w zakresie identyfikowania zachowań jako przemocowych.
Prelegentka: Paulina Skorupska
18:00 – 20:00
Koordynacja scen intymnych w teatrze
Rozmowa poświęcona nowej (dla polskiego środowiska twórczego) specjalizacji zawodowej jaką jest koordynator/koordynatorka scen intymnych. Jak wygląda praca takiej osoby? Na czym polegają największe trudności w pracy nad scenami intymnymi? Porozmawiamy o tym zarówno z aktorkami, jak i koordynatorkami, które brały udział w takich procesach pracy.
Prowadzenie: Konrad Cichoń, Andrzej Błażewicz
Paneliści: Żenia Aleksandrowa, Aleksandra Bożek, Kaya Kołodziejczyk, Kornelia Trawkowska, Natalia Lange, Agnieszka Różyńska, Katarzyna Szustow
DZIEŃ II (23 XI 2021)
12:00 -13:00
Perspektywa dziennikarska
Rozmowa z dziennikarką śledczą, autorką wielu reportaży poświęconych nadużyciom mającym miejsce w procesach powstawania spektakli oraz w środowisku teatralnym.
Gościni: Iga Dzieciuchowicz
Prowadzenie: Konrad Cichoń, Andrzej Błażewicz
13:00 -14:00
Karta praw i granic procesu twórczego
Rozmowa z Martą Miłoszewską – dziekanką kierunku reżyserii na warszawskiej Akademii Teatralnej, a także sygnatariuszką Karty Praw i Granic Procesu Twórczego. Jej powstanie było efektem projektu „Granice w Teatrze” Polskiego Ośrodka ITI, która miała miejsce w AST we Wrocławiu w maju 2021 r. Podczas spotkania zostaną omówione założenia oraz proces powstawania wyżej wspomnianego dokumentu.
Gościni: Marta Miłoszewska – reżyserka teatralna, dziekanka kierunku reżyseria Akademii Teatralnej w Warszawie, wiceprzewodnicząca Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych. Aktywistka społeczna zaangażowana działalność antydyskryminacyjną oraz na rzecz niezależności środowiska artystycznego w Polsce. W ramach Gildii wspiera działania na rzecz ochrony pracowniczek i pracowników kultury.
Prowadzenie: Konrad Cichoń, Andrzej Błażewicz
16:00 -17:00
„Przewodnik pisania Kontraktu”
Uroczysta publikacja i omówienie dokumentu „Przewodnik pisania Kontraktu” przez przedstawicieli zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Poznaniu: Kornelię Trawkowską i Konrada Cichonia oraz przedstawicielkę Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych – Małgorzatę Wdowik.
Prowadzenie: Konrad Cichoń, Kornelia Trawkowska, Gosia Wdowik
17:00 – 20:00
Panel dyskusyjny wieńczący konferencję
Otwarty panel dyskusyjny podsumowujący konferencję. Zaproszeni goście i gościnie będą rozmawiać o tym, co w polskim teatrze wymaga konstruktywnej odnowy oraz o tym, jak od nowa wypracowywać dobre modele pracy.
Moderatorzy: Andrzej Błażewicz, Konrad Cichoń
Paneliści:
- Robert Gulaczyk – przedstawiciel Związku Zawodowego Aktorów Polskich
- Ula Kijak – przedstawicielka Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych
- Karolina Kirsz – przedstawicielka Międzynarodowego ośrodka instytutu teatralnego w Polsce /ITI/
- Joanna Nawrocka – przedstawicielka Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów
- Kasia Minkowska – reżyserka
- Zdenka Pszczołowska – reżyserka
- Kornelia Trawkowska – przedstawicielka zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Poznaniu
- Karolina Szczypek – reżyserka
- Jakub Skrzywanek – reżyser, GPRiRT