Leon Kruczkowski
„Kordian i cham”
Czytanie performatywne w reżyserii Joanny Bednarczyk
15 listopada 2019, godz. 19.00
16 listopada 2019, godz. 17.30
17 listopada 2019, godz. 17.00
MALARNIA
Obsada: Mariusz Adamski, Konrad Cichoń, Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Michał Sikorski, Paweł Siwiak, Andrzej Szubski, Wiesław Zanowicz
projekcje/przestrzeń: Karina Gorzkowska, Maja Szerel
muzyka: Paweł Malinowski
wiolonczela: Estera Wityńska
Andrzej Leder pisał w „Prześnionej rewolucji”: „Ponieważ symboliczną materię rewolucji – ideologię lewicową – przynieśli rosyjscy najeźdźcy, po zmianie ustrojowej i uwolnieniu się spod ich dominacji została ona odrzucona i jest skrzętnie zacierana. Ba, stała się swoistą »antysymboliką«, używaną jako negatywny element wobec czegoś, co ma być pozytywne. Im bardziej owo symboliczne »pozytywne« jest słabe i nieokreślone, tym mocniej podkreślana jest »negatywność« symboliki okresu rewolucji. (…) Czy ideowe i symboliczne uzasadnienie, którego dostarczyli komuniści w okresie stalinowskim i później, zostało całkowicie unieważnione przez dzisiejszy dyskurs, czy też tkwi gdzieś wyparte i przykryte? Czy »Kordian i cham« Kruczkowskiego nigdy nie będzie już czytany, czy określa jakiś element dzisiejszej wyobraźni?”. (A. Leder, „Prześniona rewolucja”, s. 197)
„Kordian i cham” po ponad pół wieku wraca na scenę Teatru Polskiego w Poznaniu. Od czasu premiery w poznańskim teatrze w 1963 roku po powieść Leona Kruczkowskiego teatr sięgnął tylko raz (wystawienie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w roku 1983). W dzisiejszej napiętej rzeczywistości społecznej powrót do Kruczkowskiego wydaje się wręcz obowiązkowy. Pisarz przedstawia to, co można by nazwać genealogią współczesnej struktury społecznej w Polsce i tłumaczy jej konsekwencje. Z jego dzieła przebija gorzka konstatacja, że nieodkupiona krzywda społeczna uniemożliwia społeczną integrację, co skutkuje resentymentalnym odrzuceniem, podziałami, konfliktami ideologicznymi, wywołuje nienawiść i pogardę. Jak pokazuje dysproporcja między liczbą wystawień chociażby „Kordiana” Juliusza Słowackiego a wystawieniami „Kordiana i chama” Kruczkowskiego, o społecznej krzywdzie wolimy nie pamiętać i nie chcemy się nią zajmować. Wolimy myśleć o sobie jako o potomkach szlachty, a nie chłopstwa. Masowo się okłamujemy. „Kordian i cham” jest jedną z ostatnich powieści mówiących o społecznej krzywdzie wprost. Kruczkowski bezwzględnie próbuje się z nią rozliczyć, dając inspirację następcom. Bez uważnej lektury dzieł takich jak „Kordian i cham” nie zrozumiemy i nie uzdrowimy naszego społeczeństwa, a więc i polityki.
Bilety w cenie 15 zł do zakupu w kasie Teatru oraz w serwisie Bilety24.
Kontakt:
Tel 61 852 05 41; 61 852 56 28;
E-mail rezerwacja@teatr-polski.pl