Reżyseria
Michał Buszewicz, Ewa Łowżył, Zbigniew Łowżył
Libretto
Malina Prześluga
Dramaturgia
Michał Buszewicz
Kompozycja muzyczna
Zbigniew Łowżył, Patryk Lichota, Malwina Paszek
Przestrzeń, kostiumy
Ewa Łowżył
Muzycy
Patryk Lichota, Mieszko Łowżył, Ida Łowżył
Chór pod batutą
Joanna Sykulska
Współpraca kuratorska
Agata Siwiak
Koordynator projektu
Sandra Lewandowska
Inspicjent
Agnieszka Misiewicz
Premiera
18-05-2017
Scena:
Malarnia
Czas trwania
1 godzina
Liczba przerw
0

Obsada

Chór Czarownic: Halszka Bobkiewicz, Anna Dulny-Leszczyńska, Ewa Dymek, Karolina Górska, Hanna Górnicka-Holeczek, Karola Jankowiak, Kamila Kaczmarek, Kornelia Kondracka, Dorota Kurkowicz, Ida Łowżył, Ewa Łowżył, Monika Marczak, Anka Płońska, Magdalena Sambor Reichardt, Marta Rutkowska, Marta Sękowska-Kulińska, Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, Helena Urban, Anna Zdebska

To próba skonfrontowania ze sobą historii i ludowych zabobonów z teraźniejszością, w której okrucieństwo może objawiać się w subtelniejszym wydaniu, ale wciąż jest obecne.

W ramach zeszłorocznej edycji Spotkań Teatralnych „Bliscy Nieznajomi” – WSPÓLNOTA został zrealizowany koncert dedykowany wydarzeniom z 1511 roku, kiedy na poznańskim Chwaliszewie, w wyniku ludowych oskarżeń, dokonano samosądu – spalenia pierwszej w Polsce kobiety. Twórcy przedsięwzięcia (akcję społeczną dotyczącą przywrócenia pamięci tej historii zainicjowała artystka i aktywistka Ewa Łowżył, libretto stworzyła Malina Prześluga, autorem koncepcji muzycznej jest Zbigniew Łowżył) pisali: „Projektu nie traktujemy jako okazji, by bić się w pierś za dawne zaślepienie i okrucieństwo sprzed pięciuset lat. To próba skonfrontowania ze sobą historii i ludowych zabobonów z teraźniejszością, w której okrucieństwo może objawiać się w subtelniejszym wydaniu, ale wciąż jest obecne. To także moment zatrzymania i przyjrzenia się sobie nawzajem – naszej kulturze, odmienności, naszym codziennym dziwactwom i obsesjom”. Koncert spotkał się ze znakomitym przyjęciem, a tworzący go kolektyw już po festiwalu regularnie udzielał się w  protestach i Strajkach Kobiet, zajmując stanowisko w obronie ich praw. Dziesiątą (jubileuszową) edycję Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi / HISTORIE OSOBISTE otworzy premiera pełnowymiarowego przedstawienia muzycznego, które będzie bazowało na materiale zeszłorocznego koncertu, a które wejdzie do repertuaru Teatru Polskiego w Poznaniu. Za reżyserię będzie odpowiadał zespół twórców, w skład którego wejdą Ewa i Zbigniew Łowżyłowie, a także Michał Buszewicz. W przedstawieniu wezmą aktorki Teatru Polskiego w Poznaniu, chór pod batutą Joanny Sykulskiej i muzycy – Patryk Lichota i Mieszko Łowżył.

Koprodukcja: Teatr Polski w Poznaniu, KontenerART

 

Ważne informacje

  • w spektaklu wykorzystywana jest lampa stroboskopowa.

Bilety w cenach

  •  50 PLN normalny;
  •  30 PLN ulgowy.

Recenzje

"Pieśni Czarownic" to w gruncie rzeczy teatralnie i muzycznie opracowane postulaty Czarnego Protestu, które ze sceny, w oprawie dźwięków Idy Łowżył, Patryka Lichoty oraz Mieszka Łowżyła, wybrzmiewają równie mocno, co na placach w centrach miast. Teatralna oprawa nadaje im nieco intymniejszy charakter, pozwala na głębsze przeżycie emocji, zrozumienie tej niechęci, która wyprowadziła z domów i z pracy kobiety w całej Polsce. Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że ten manifest marnuje się zamknięty w trzech ścianach sceny - lepiej, by rozbrzmiewał na ulicach, trafiał do jak największej liczby słuchaczy. Jednak w związku z utrudnieniami w organizacji publicznych zgromadzeń, dobrze że spektakl wchodzi na stałe do repertuaru, bo jego miejsce jest wśród ludzi - to okrzyk buntu, którego nie wolno uciszyć.

Anna Rogulska, kultura.poznan.pl, 22 maja 2017

„Przez swoje doświadczenia kobiety pokazują nasz świat, który wcale nie jest czarno-biały, w którym podziały są rozmazane. To nie jest tylko spektakl oskarżycielski, ponieważ można w nim usłyszeć także autoironię. Wszystkie teksty napisała Malina Prześluga. Nie są zaangażowane tylko angażujące, a przy tym wysmakowane. Polityczna doraźność łączy się z głęboką mądrością i dużą dozą poetyckości. Z tekstami koresponduje muzyka Zbigniewa Łowżyła, Patryka Lichoty i Malwiny Paszek. ”

Stefan Drajewski, www.gloswielkopolski.pl, 22 maja 2017