Bliscy Nieznajomi: Wschód. „Plac Wolności”

22 września, środa

19.00 – 20:30 „Plac Wolności” / Plac przed Teatrem Polskim

Roza Sarkisian (Роза Саркісян), Joanna Wichowska, Kiju Szałankiewicz;

konsultacja programowa: Dominika Mądry

„Plac Wolności” to performatywny proces badawczy prowadzony wspólnie z osobami queer w przestrzeni miejskiej. Czy w centrum miasta można stworzyć bezpieczne terytorium dla poznańskiego środowiska LGBTQ+? I jak miałby wyglądać ten utopijny „queerowy dom” wystawiony na widok publiczny? Jak może na niego zareagować miasto? Jak przebiegać będą granice między tym, co uznawane jest za normę, a tym, co ją świadomie i radośnie podważa? Czy swobodę można praktykować i celebrować tylko w ukryciu, czy może ona stać się częścią miejskiej codzienności? Czy musimy wybierać między poczuciem bezpieczeństwa a wolnością?

W ramach projektu odbędą się:

  • · performanse i koncert osób współtworzących poznańską scenę queerową: Vrony, Babci, Jasmin i masscry (konsultacje pokazów: Przemek Madej);
  • · Narodowe czytanie literatury queer, w którym wystąpią aktor i aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu – Piotr Dąbrowski i Barbara Krasińska, zaś za dramaturgię wydarzenia będzie odpowiadał prof. UAM Błażej Warkocki.

Roza Sarkisian (Роза Саркісян) – absolwentka Wydziału Reżyserii Charkowskiego Uniwersytetu Sztuki im. Kotlarewskiego (2012) i socjologii politycznej na Uniwersytecie im. Karazina w Charkowie (2009). Inicjatorka i dyrektorka artystyczna niezależnego charkowskiego Teatru De Facto (2012-2017). W latach 2017-2019 główna reżyserka w Pierwszym Ukraińskim Akademickim Teatrze dla Dzieci i Młodzieży we Lwowie. Od stycznia 2020 roku jest etatową reżyserką Narodowego Akademickiego Teatru Dramatyczno-Muzycznego w Iwano-Frankiwsku. Jej produkcje, poruszające tematy pamięci i tożsamości, politycznych manipulacji, nienormatywności i opresji społecznej, uznawane są za przełomowe dla nowego ukraińskiego teatru. Roza jest laureatką konkursu British Council Ukraina „Taking the Stage 2017”, nagrody „Osobowość Roku Miasta Lwowa 2018″ w kategorii Teatr, a także stypendium „Gaude Polonia” (2017) oraz Stypendium Artystycznego Prezydenta Ukrainy (2019/2020). Współpracuje m.in. z polską dramaturżką Joanną Wichowską, z którą będzie współtworzyła projekt także w ramach „Bliskich Nieznajomych: Wschód”. https://rozasarkisian.blogspot.com/p/blog-page_75.html

Joanna Wichowska – dramaturżka, kuratorka i krytyczka teatralna, współkuratorka ukraińskiej części programu „Bliscy Nieznajomi”. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Współpracowniczka „Dwutygodnika” i gazety teatralnej „Didaskalia”. Jako dramaturżka pracowała m.in. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Powszechnym im. Hübnera w Warszawie, Pierwszym Teatrze we Lwowie, realizując spektakle m.in. z Oliverem Frljiciem, Agnieszką Błońską, Rozą Sarkisian. Była kierowniczką literacką Teatru Norwida w Jeleniej Górze, realizatorką projektów teatralno-społecznych w Stowarzyszeniu Praktyków Kultury, członkinią zespołu kuratorskiego międzynarodowej sieci teatralnej East European Performing Arts Platform / EEPAP. Kuratorka wielu projektów performatywnych i edukacyjnych, w tym realizowanych w Ukrainie i/lub z udziałem ukraińskich twórców i twórczyń. Należą do nich m.in. Międzynarodowe Laboratorium Teatralne „Desant” (w ramach EEPAP, 2012-2015), „O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina” (Teatr Powszechny w Warszawie, 2014); „Mapy strachu / Mapy tożsamości” (Kijów, Lwów, Charków, Chersoń, Odessa, 2015-2016); Przegląd Ukraińskich Teatrów Niezależnych DESANT.UA (Instytut Teatralny w Warszawie, 2017, wraz z Rozą Sarkisian).

Dominika Mądry – urodzona w Poznaniu, absolwentka Wiedzy o Teatrze oraz Mediów Interaktywnych i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów podyplomowych Audience Development w ramach międzynarodowego projektu Connect. Od czerwca 2017 roku współtworzy zespół Stowarzyszenia Scena Robocza jako osoba ds. komunikacji, edukacji oraz produkcji. Kuratorka i producentka 2-letniego projektu ministerialnego z zakresu edukacji kulturalnej “sTWÓRZ | zROZUM”. Od 2018 koordynatorka festiwalu Nowa Siła Kuratorska. Organizatorka oraz producentka poznańskich projektów queerowych, np. wydarzenia Queer Open Showcase realizowanego w 2019 roku w Pawilonie, projektu NÓW we współpracy z LPV – Lokalni Poznańscy Voguerzy dofinansowanego z Funduszu dla Odmiany.

Kiju Szałankiewicz – rocznik 1994, osoba tworząca w obszarze sztuk wizualnych. Używa języka neutralnego płciowo i jest związana z poznańskim środowiskiem queerowym. Studiowało grafikę na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, a we wrześniu tego roku broni dyplom na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Interesuje się praktykami VR, animacją analogową, działaniami intermedialnymi oraz grafiką eksperymentalną. Ostatnio zajmuje się tematyką utopijnej bezpiecznej i czułej przestrzeni. O sobie pisze: „Moją super mocą jest wytwarzanie wokół siebie queerowego pola magnetycznego a magiczną bronią tworzenie baśniowo-utopijnych opraw wizualnych. Wrogowie bezpiecznej przestrzeni nie mają szans przebić się przez sieć dziwacznych warstw multimedialnych, którymi ochraniam swoich przyjaciół. Pewnego dnia dziwny kot, zwany Liluną, przyszedł do mnie i uczynił ze mnie wojownika. Kazał mi walczyć ze złem i niesprawiedliwością. Nie jest to łatwe, ale… staram się jak mogę!”