IV edycja – HEROSI I HEROINY

Wyobraźmy sobie Edypa, Elektrę, Medeę, Heloizę i Abelarda, Don Kiszota, Hamleta, Winnetou i Janosika, zasiadających przy jednym stole. O czym rozmawialiby dawni herosi i heroiny? Czy znaleźliby wspólny język? Czy dla wszystkich wystarczyłoby miejsca?

Takie spotkanie było możliwe jedynie na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy podczas czwartej edycji Europejskich Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI, zorganizowanej pod tytułem „Herosi i Heroiny”.

Podczas edycji tej przyjrzeliśmy się bliżej fenomenowi bohaterów funkcjonujących w naszej świadomości. Zastanowiliśmy się, czy i jak wpływają na nasze zachowania, systemy wartości oraz sposób postrzegania świata. Mając na uwadze międzynarodowy charakter naszego festiwalu, zaprosiliśmy artystów z Rumunii, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski, by skonfrontować dawnych bohaterów ze współczesnością. Znane nam już dobrze wątki, funkcjonujące od dawna w kulturze, zostały odczytane na nowo. Zastanawialiśmy się czy można mówić o swoistej europejskiej mitologii, która odróżniałaby nas od mieszkańców Azji czy Afryki.

Aby móc potraktować tę kwestię wszechstronnie i wielopłaszczyznowo, zadbaliśmy również o szerokie spektrum tematyczne – akcja spektakli rozgrywała się od antyku aż po współczesność, bohaterowie mitologiczni przeplatali się z postaciami rzeczywistymi, które stały się legendą, jedni potraktowani zostali zupełnie serio, a inni z przymrużeniem oka.

Zapraszamy na archiwalną stronę internetową festiwalu:

www.bliscynieznajomi.pl/2011


Relacja z IV Europejskich Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI. Program przygotowany został we współpracy z Telewizją WTK.