Opowiadanie świata

 

Szlak moich opowieści

opowiada: Janet Pankowsky (Meksyk)

godz. 17.30 (dla dzieci i dorosłych)

 

Opowieści, inaczej niż ludzie, nie znają granic. W najodleglejszych i najmniej oczekiwanych miejscach, odnaleźć można przeróżne wersje tej samej historii.

Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo historii, które opowiada. A może odwrotnie…

Mam francuskie imię, polskie nazwisko i meksykańską duszę. Abym mogła istnieć, ci, którzy żyli przede mną, musieli wyruszyć w drogę, emigrować.

Opowiem historie, które – jak my wszyscy – mają swoje korzenie w Afryce. Opowiem też historie z Bliskiego Wschodu, skąd pochodzą moi przodkowie, i z Europy Wschodniej, gdzie mieszkali moi dziadkowie i gdzie urodził się mój ojciec. I opowiem też historie z Meksyku – tam jest księżyc, który co noc kołysze mnie do snu.

 

Spektakl w języku hiszpańskim (na język polski tłumaczy Aneta Cruz-Kąciak).

 

 

Opowieści ze sznurka na pranie

opowiadają: Janet Pankowsky (Meksyk) i Aneta Cruz-Kąciak

godz. 19.00 (dla dorosłych)

 

To spotkanie z opowieściami kobiet, które piorąc w rzece albo we wspólnej pralni, wypełniają przestrzeń słowami. W ich historiach odnaleźć można wolność i uzdrowienie, ból i śmierć, współczucie i życie, godność i fantazję.

Opowieść za opowieścią, koszula za koszulą, na sznurku na pranie pojawiają się idee, obrazy, przedmioty i metafory, które towarzyszą praczkom.

Wieszamy opowieści na sznurku na pranie, a rozwieszając je – rozumiemy.

„Opowieści ze sznurka na pranie” to tradycyjne meksykańskie pieśni i historie oraz utwory Violety Parry, Eleny Poniatowskiej i Isaaca Singera.

 

Spektakl powstał w ramach meksykańskiego stypendium FONCA 2016. Będzie opowiadany w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski.

 

 

Bilet wstępu w cenie 10 zł do zakupu w kasie Teatru bądź w serwisie bilety24.

Kontakt: