
Elżbieta Węgrzyn
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku).
Po studiach była aktorką teatrów w Zielonej Górze i Opolu. W zespole Teatru Animacji w Poznaniu od 1997 roku.
Najważniejsze role: Lis w „Szałaputkach” i „Powrocie Szałaputków” (reż. Janusz Ryl-Krystianowski), Prosiaczek w „Kubusiu Puchatku” (reż. Janusz Ryl-Krystianowski), Matka Gór w „Onych” (reż. Lech Chojnacki), Siostra w „Balladzie o Kopciuszku” (reż. Janusz Ryl-Krystianowski), Roberto w „Królu Mięsopuście” (reż. Janusz Ryl-Krystianowski), Pani Druga, a także Dzwoneczek, Młoteczek w „Pozytywce” (reż. Janusz Ryl-Krystianowski), Mrówka w „Moje – nie moje” (reż. Władysław Janicki), Chłopiec-Jeż w „Jeżu” (reż. Janusz Ryl-Krystianowski), Pinokio w „Pinokiu” (reż. Anna Rozmianiec, Tomasz Rozmianiec), Gęś w „A niech to Gęś kopnie” (reż. Marta Guśniowska), Stara Kobieta w „Pastranie” (reż. Maria Żynel).
Od 2015 roku zaprezentowała się publiczności w kolejnych, wysoko ocenionych przez krytyków rolach w spektaklach: „Czarne ptaki” (reż. Eric Bass), „Miłość nie boli, kolano boli” (reż. Artur Romański), „Karmelek” (reż. Bartosz Kurowski), „Za-Polska” (reż. Agata Biziuk).
Aktorka współpracuje również z Teatrem Polskim w Poznaniu. W sezonie 2015/2016 przygotowała rolę w spektaklu kabaretowym „EXTRAVAGANZA o miłości” (reż. Joanna Drozda), a w sezonie 2017/2018 w „EXTRAVAGANZIE o władzy” (reż. Joanna Drozda).
Ze spektaklem „A niech to Gęś kopnie” (reż. Marta Guśniowska), w którym gra tytułową rolę, uczestniczyła w blisko 20 krajowych i zagranicznych festiwalach (m.in.: Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu oraz występy gościnne: w Moskwie, Montrealu, Bańskiej Bystrzycy, Koszycach, Wilnie) – zdobywając nagrody zespołowe i indywidualne.
Wyróżnienia i nagrody:
- Nagroda aktorska za rolę Prosiaczka w spektaklu „Kubuś Puchatek” w reż. Janusza Ryl-Krystianowskiego (VI Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, 2000).
- Nagroda Artystyczna Dyrektorów Teatru Animacji; jubileusz 25-lecia pracy artystycznej (2006).
- Nagroda aktorska (wspólnie z Marcinem Ryl-Krystianowskim) za rolę Młoteczka i Dzwoneczka w spektaklu „Pozytywka” w reż. Janusza Ryl-Krystianowskiego (XIII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, 2007).
- Nagroda aktorska za tytułową rolę Chłopca-Jeża w spektaklu „Jeż” w reż. Janusza Ryl-Krystianowskiego (XIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, 2009).
- „Biały Bez” – plebiscyt na najpopularniejszych artystów scen poznańskich (2010).
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).