Reżyseria
Joanna Drozda
Scenariusz i dramaturgia
Joanna Drozda, Jędrzej Burszta, Wojciech Kaniewski
Scenografia i kostiumy
Jolanta Łobacz
Choreografia
Michał Mroczkowski
Muzyka i aranżacje
Michał Łaszewicz
Asystentka reżyserki
Magdalena Matusewicz
Premiera
15-12-2017
Scena:
Piwnica pod Sceną
Czas trwania
2 h 15 min.
Liczba przerw
1
Tagi
Dorośli

trupa w składzie: Sylwia Achu, Barbara Prokopowicz, Kornelia Trawkowska, Elżbieta Węgrzyn, Piotr B. Dąbrowski, Bartosz Dopytalski, Jakub Papuga, Mateusz Wiśniewski, Joanna Drozda oraz Kwartet Bardzo Męski pod klawiszem i pedałem Michała Łaszewicza w składzie: Andrzej Iwanowski, Arkadiusz Kowalski, Piotr Trojanowski.

Piwnica pod Sceną jest niedostępna dla osób z trudnościami w poruszaniu się i poruszających się na wózkach

Czym jest władza? Kogo? Nad kim? Czy chcemy ją mieć, czy jej ulegać?

PREMIERA nr 4188

EXTRAVAGANZA o władzy

noc w teatralnych zakamarkach, orkiestra na żywo, bufet z wyszynkiem, nowości i powroty, tingel-tangel, pantomima, taniec, songi, akrobacje, burleska, ciało, miłość, rozwibrowane zmysły, iluzje słowa, tresowani atleci, prestidigitatorzy, diwy i duchy, nie najlepsze sztuczki magiczne, pierwszy kieliszek gratis, mile widziany ekstrawagancki strój.

Wyłącznie dla widzów dorosłych.

Niech EXTRAVAGANZA trwa całą noc!

 

EXTRAVAGANZA powraca do Piwnicy pod Sceną, żeby ponownie porwać w noc i zwodzić na słodkie pokuszenie. EXTRAVAGANZA o władzy to zaproszenie do wspólnego marzenia o potędze władzy, jej obezwładniającym smaku, o obsesjach i fascynacjach, które na co dzień rządzą naszym życiem. Czym jest władza? Kogo? Nad kim? Czy chcemy ją mieć, czy jej ulegać? W ciele i w słowie, w tańcu i w piosence opowiemy o władzy zmysłów, pięknych idei i smutnych iluzji, o naszych ujmujących słabościach i najpiękniejszych grzechach.

EXTRAVAGANZA to azyl w niespokojnych czasach. Miejsce, do którego schodzi się, żeby odnaleźć wolność – ciała i umysłu, a także szansa, aby na powrót odzyskać zdolność do nieskrępowanego fantazjowania na temat otaczającej nas rzeczywistości. Tu spotkają się najpiękniejsze i najszczersze wersje nas samych, przy szampanie i ostrydze, przy odgłosach artystów i dźwiękach orkiestry na żywo!

 

Ważne informacje

  • w spektaklu wykorzystywana jest lampa stroboskopowa;
  • ze względu na obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną COVID-19, podczas realizowanych w tym okresie spektakli atrakcje związane z konsumpcją takie jak bufet z wyszynkiem i pierwszy kieliszek gratis nie będą dostępne.

Recenzje

"Ten spektakl jest dokładnie tym, czym ma i chce być. Niczego nie udaje, żadnych pomysłów nie kopiuje - dystansuje się nawet wobec swojej pierwszej odsłony - "Extravaganzy o miłości". Nie jest kontynuacją, sequelem, reaktywacją. Jest jedyny w swoim rodzaju. [...] "Extravaganzy..." nie musisz "odczytywać", "interpretować", "rozumieć". Masz dać się ponieść emocjom, odpłynąć, zawstydzić się, upoić szampanem, wyluzować i dobrze bawić. I to zapewnia w stu procentach szalona trupa pod wodzą Joanny Drozdy. A jeśli już o procentach mowa - okazuje się, że wokół skłonności Polaków do bycia na nieustającym rauszu, w stanie upojenia, zamroczenia, podchmielenia, a nawet odurzenia - sporo świetnych numerów można napisać. I twórcy "Extravaganzy..." piszą. Orkiestra gra, aktorzy śpiewają, a widownia skręca się ze śmiechu.

Sylwia Klimek, http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/relacje-recenzje-opinie,c,9/dyskontowy-protest-song-na-nieustajacym-rauszu,113404.html, 18 grudnia 2017

W ciasnych piwnicach Teatru Polskiego zbiera się publiczność, by spędzić kilka godzin w miejscu, gdzie trwa karnawał, gdzie można pić, jeść, całować się i używać nocy. Spektakl "Extravaganza o władzy" Joanny Drozdy w Teatrze Polskim to przyjemny kabaret, w którym kreowana jest alternatywna rzeczywistość pełna śmiechu, luzu i przyjemności. To już druga odsłona projektu Joanny Drozdy, aktorki i reżyserki (w Polskim występującej w „Malowanym ptaku” czy „K.”). Pierwsza extravaganza była „o miłości”, druga jest „o władzy”, ale nie ma co rozliczać twórców z tytułowych zapowiedzi, ponieważ w samych spektaklach można znaleźć wszystko i nic. Taka jest zresztą formuła tych wieczorów, bo extravaganza to literacko-muzyczny kabaret, pieprzna rewia, zbiór skeczy i monologów przeplatanych piosenkami. Wszystko utrzymane w lekkim tonie i w nieformalnej atmosferze (tę widzom zapewniają alkohol i zakąski).

Stanisław Godlewski, http://poznan.wyborcza.pl, 13 lutego 2018