Joanna Drozda

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Absolwentka PWST w Krakowie oraz PASEO Academy of Performing Arts w Kansas City, MO USA na wydziale aktorskim.

W latach 2004–2008 występowała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie; 2008–2013 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy im. G. Holoubka. W latach 2013–2014 na etacie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Zagrała m.in. w spektaklach: „Wojna i Pokój” reż. M. Liber, Teatr Powszechny w Warszawie; „Elementarz” reż. M. Zadara, Nowy Teatr Warszawa; „Cienie. Eurydyka mówi” reż. M. Kleczewska, Teatr Polski w Bydgoszczy i TEATR IMKA w Warszawie; „Skąpiec” reż. E. Marciniak, Teatr Polski w Bydgoszczy; „Całopalenie”, reż. P. Miśkiewicz, Teatr Dramatyczny w Warszawie; „Fragmenty dyskursu miłosnego”, reż. R. Rychcik, Teatr Dramatyczny w Warszawie; „Factory2”, reż. K. Lupa, Narodowy Teatr Stary w Krakowie.

Ważniejsze role filmowe i telewizyjne to: Dziewczyna z dzieckiem w filmie „Huba” reż. A. i W. Sasnal; Sklepowa w „Z daleka widok jest piękny” reż. A. i W. Sasnal; Jola w „Popiełuszko. Wolność jest w nas” reż. Rafał Wieczyński; Elwira Parchuć w serialu „Nad rozlewiskiem…” reż. Adek Drabiński.

Jest laureatką wielu nagród m.in.: Grand Prix (wspólnie z Martą Ojrzyńską) za autorski spektakl „Brzeg-Opole” na XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także II nagrody aktorskiej za rolę Agnieszki w tym samym konkursie (2006). Zdobyła główną nagrodę żeńską za rolę w spektaklu „Brzeg-Opole” na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie.

W Teatrze Polskim w Poznaniu wyreżyserowała spektakl „Extravaganza o miłości”, „Extravaganza o władzy” a także „Extravaganza ganzeGALA”.