Czarno-biała fotografia. Kobieta o długich jasnych włosach patrzy prosto w obiektyw. Dłonie ma splecione ze sobą, a palcami wskazującymi przytrzymuje brodę. Jest ubrana na czarno.

Alona Szostak

Absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Od 1992 roku związana z Teatrem Rozrywki – zadebiutowała tam w musicalu Cabaret J. Kandera i F. Ebba.

Alona Szostak

Absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Od 1992 roku związana z Teatrem Rozrywki – zadebiutowała tam w musicalu Cabaret J. Kandera i F. Ebba.

Rola w Położnicach szpitala św. Zofii przyniosła jej propozycję zagrania w kolejnym spektaklu Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki – w grudniu 2011 odbyła się premiera sztuki W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny w Warszawie), ze świetnie ocenionym udziałem chorzowskiej aktorki. Kolejna przygoda aktorska z duetem Strzępka-Demirski rozpoczęła się w roku 2014 – aktorka grała w serialu teatralnym Klątwa, czyli odcinki z czasu beznadziei (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatr Imka w Warszawie).

W październiku 2003 roku przygotowała pierwszy recital, złożony z piosenek Anny German. Dzisiaj, recital Człowieczy los – piosenki Anny German gości na stałe na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

Alona Szostak zagrała w filmie fabularnym Ewa w reż. A. Sikory i I. Villqista (2011), w polsko-szwedzkim obrazie Obce niebo w reż. D. Gajewskiego (Luba) a także w serialach Lekarze oraz Na noże. W serialu tvp Pawła Demirskiego pt. Artyści była duchem Lidii Zamkow.

W 2016 r. zagrała Elfriede Jelinek w spektaklu Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci I. Gańczarczyk i Ł. Wojtyski w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach). Od października 2018 r. gra Doktor Teklę w Seksmisji J. Machulskiego w Teatrze Miejskim w Lesznie.

NAGRODY:
– Nagroda Publiczności na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (2000),
– Nagroda Publiczności na Festiwalu „Tańczące Eurydyki” im. Anny German (2003),
– ZŁOTA MASKA 2012 za rolę Położnej Fancy w Położnicach szpitala św. Zofii,
– Statuetka Chłopca z łabędziem – Nagroda Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury (2012)
– w ankiecie miesięcznika „Teatr” NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI W SEZONIE 2017/2018 nominacja w kategorii „najlepsza rola kobieca” za rolę Bony Sforzy w spektaklu Stańczyk. Musical (nominacja Anety Kyzioł).

– w 2022 roku otrzymała na 15. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnego Boska Komedia nagrodę za wybitne aktorstwo; doceniona została  za rolę Róży w „Cudzoziemce” według Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej