Czarno-biała fotografia. Na czarnym tle mężczyzna z zarostem wpatruje się w obiektyw. Na zdjęciu: Jakub Papuga.

Jakub Papuga

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (2000).

Laureat wyróżnienia na Festiwalu Szkół Aktorskich w Łodzi (2000) za rolę Denka w „Śnie nocy letniej” Williama Shakespeare`a w reżyserii Krzesisławy Dubiel oraz za rolę Sąsiada w „Rodzinie Totów” w reżyserii Krzysztofa Dracza. W roku 2005 otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania.

Od 2000 roku związany jest z Teatrem Polskim w Poznaniu.

Jest także aktorem filmowym. Zagrał m.in. w „Syzyfowych pracach” w reżyserii P. Komorowskiego, „Zabij ich wszystkich”, „Głośniej od bomb” w reżyserii P. Wojcieszka, „Requiem” w reżyserii W. Leszczyńskiego, „Nocy generałów” (filmie produkcji niemieckiej), serialu „M jak miłość”.

W Teatrze Polskim stworzył m.in. role: Sobolewskiego w „Dziadach drezdeńskich” Adama Mickiewicza (reż. M. Prus), Rolfiego w „Córkach King Konga” T. Walser (reż. R. Sabara), Henryka w „Księciu Niezłomnym” Calderona / Słowackiego (reż. P. Łysak), Karola we „Freiheit – Wolność” wg Leona Kruczkowskiego (reż. P. Łysak), Hamleta w „Hamlecie Wtórym” Romana Jaworskiego (reż. M.Prus), Mieszkańca / Wędkarza w „Torach” M. Marković (reż. R. Sabara), Mikołaja w „Płatonowie i innych” wg Antoniego Czechowa w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, Artema Gaganowa w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Marka Fiedora, Joski Papiego w „Starym Franka Hernera” Jánosa Háy`a w reżyserii Iwony Kempy ),  Klubowicza, Narzeczonego, Bezrobotnego, Oskarżonego w „Procesie” Franza Kafki w reżyserii Marka Fiedora, Iona w  „Twój, Twoja, Twoje…” Przemysława Nowakowskiego w reżyserii Moniki Pęcikiewicz , Siemiona Miedwiedienki w „Mewie” Antona Czechowa w reż. Pawła Szkotaka, NIkodema w „Postępującym zaniku mięśni” Andrzeja Bartnikowskiego w reż. autora, Wacława w „Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Piotra Cieplaka, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w reżyserii Artura Tyszkiewicza (Józio Kowalski), „Szarańczy” Biljany Srbljanović w reż. Pawła Szkotaka (Urzędnik, Bywalec klubu),„Mykwie” Piotra Rowickiego w reż. Moniki Dobrowlańskiej (Mendel, Ksiądz), „Zwale” wg Sławomira Shuty w reżyserii Emilii Sadowskiej (Mirek), „Pomórniku. Kryminale ekologicznym” Olgi Tokarczuk w reż. Emilii Sadowskiej (Dyzio), „Złodziejach” („Diebe”) Dei Loher w reż. Moniki Dobrowlańskiej (Tomasz Tomason), „Portugalii” Zoltana Egressyego w reżyserii Iwony Kempy (Czaruś), „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa w reż. Grigorija Lifanowa (Behemot), „Trupie” Erica Coble’a w reż. Pawła Szkotaka (Leon / Mężczyzna z mikrofonem), „Otellu” Williama Szekspira w reż. Pawła Szkotaka (Montano, poprzednik Otella na stanowisku gubernatora Cypru), „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reżyserii Pawła Szkotaka, kierownictwo muzyczne Agnieszka Nagórka (Filch / Robuś), „Samobójca” Nikołaja Erdmana w reż. Grigorija Lifanowa (Aristarch Dominikowicz Grand-Skubik),„Śmierć pracownika” Michała Kmiecika w reż. Iwo Vedrala (przed awansem), „Hamlet” Williama Szekspira w reż. Pawła Szkotaka (Guildenstern), „Szczaw, frytki” Zoltána Egressyego w reż. Piotra Kaźmierczaka (Sędzia liniowy II), „Granica” Zofii Nałkowskiej w reżyserii Szymona Kaczmarka (Marian Chąśba), „Reisefieber, czyli podróż w nieznane” Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka (Poldek), „Demokracja” Michaela Frayna w w reż. Pawła Szkotaka (Horst Ehmke).

Wideo